1.liga vyvrcholila v Žarnovici zaujímavými pretekmi

0
330

Česká 1.liga bola záverečným podujatím na žarnovickej plochej dráhe v sezóne 2018. Je to už ôsma sezóna, ktorá prešla v Žarnovici do histórie pod kormidlom Speedway Clubu. Fanúšikovia, ktorí si našli cestu na štadión v sobotu 6. októbra určite nemuseli ľutovať. Pätnásť zaujímavých jázd s peknými súbojmi mohlo zaujať.

Žarnovický plochodrážny tím oslabený už od dvojicu pretekárov, nedokázal bohužiaľ vyskočiť na stupne víťazov, keď mu k tomu chýbal jediný bod. Aj napriek tomu sa však naši jazdci postarali o niekoľko zaujímavých jázd, ktoré rozprúdili krv u fanúšikov na tribúnach. Obsadenie ostatných tímov bolo asi najsilnejšie zo všetkých tohtoročných stretnutí 1.ligy.

Doslova ideálne počasie prinieslo babie leto čo využilo približne niečo vyše 600 fanúšikov. Títo videli po dlhšom čase preteky bez čo len jediného pádu. Od začiatku bolo ligové stretnutie s rýchlym spádom a pribrzďovali ho prakticky iba opakované štarty pre dotyk, či pretrhnutie pásky v podaní Patrika Mikela, Michala Danka a Jána Mihálika.

Už prvá jazda priviedla na štart našich mladíkov Jakuba Valkoviča a Davida Pacalaja. Dopredu išiel pardubický Štichauer a za ním naša dvojica, ktorú však ešte v prvom kole rozdelil veterán českých dráh Jaroslav Petrák. „Chytil som lepšiu koľaj z vonku z výjazdu prvej zákruty a potom som to dal na lajnu a udržal tretie miesto. V tom poslednom kole to bola moja chyba. Nevšimol som si súpera a on to využil,“ spomenul si na jazdu s Jakubom Valkovičom Jarda Petrák na druhý deň počas pretekov v Březolupoch. Znamenalo to 3:3 a naladenie žarnovického publika na preteky so súbojmi od prvých jázd.

Aj v druhej našej jazde sa diali zaujímavé veci. Na štartovacej páske sa pohol mierne Ján Mihálik, no nedotkol sa pásky, avšak Patrik Mikel vyprovokovaný jeho pohybom, nabehol do pásky a musel v opakovanom štarte ísť s 15-metrovým handicapom za ostatnými. Aj napriek tomu však dokázal využiť rýchlosť s predĺžením prvej rovinky do zákruty a hneď začal atakovať Jakuba Valkoviča, ktorý jazdil za Jančim Mihálikom. Jakubov motor strácal na sile, čo využil jeho český súper a domáci junior nakoniec jazdu nedokončil, čo znamenalo prehru 2:4.

Piata jazda priniesla krásny, štyri kolá trvajúci súboj medzi našim Davidom Pacalajom a skúseným Michalom Škurlom z Prahy. Jazdu rozhodol vo svoj prospech David, keď vyhral doslova len o pár centimetrov na cieľovej čiare. Janči nebodoval a tak ostala remíza s Prahou.

V siedmej jazde sa k slovu dostal Michal Danko, keď prvoligový manažér domácich Marián Šebian nechal stáť Jakuba. Tentoraz musel pre dotyk pásky štartovať s handicapom Michal. Nedarilo sa ani Davidovi a dvojica Josef Franc a Ondřej Smetana našich prevalcovala 5:1.

Jazdy s českými juniormi sme začali víťazne. Na štarte to však vyzeralo zle, keď Janči pretrhol pásku a išiel na 15-metrový handicap. Opakovaný štart vyhral David, ktorý uháňal dopredu prenasledovaný Petrom Chlupáčom. Vzadu sa však diali divy, keď Janči dobiehal úradujúceho majstra ČR juniorov Filipa Hájeka a doslova na cieľovej čiare ho predbehol a ukoristil jeden bod, vďaka čomu vyhrala Žarnovica 4:2.

V druhej jazde s českými juniormi to už nebolo také ružové, keď Jakub s Michalom, ktorý nahradzoval práve Jančiho, nestačili na Jana Kvěcha a Petra Chlupáča.

Nasadzovacie jazdy nám priniesli jedno posledné a dve druhé miesta. Posledným začal Janči Mihálik. Dvojbodový prídel v nasledujúcej jazde priniesol do depa David, keď ho predbehol Jan Kvěch, no za sebou udržal Zdeňka Holub a Patrika Mikela. O dva body sa v poslednej jazde postaral aj Jakub Valkovič, na ktorého vyzrel iba Hynek Štichauer, ale Michal Škurla aj napriek obrovskému tlaku už nie.

V konečnom účtovaní nám chýbal jediný bod na tretie Pardubice a štyri na českých juniorov. Preteky však dokázali byť dobrou propagáciou najmä vďaka prítomnosti reportérov z televízie Markíza, ktorá odvysielala v hlavnom televíznom spravodajstve pomerne dlhú reportáž o žarnovickej plochej dráhe v nedeľu večer. A tiež natočila materiál do relácie Reflex, ktorá bude vysielaná v najbližšom období.

Výsledky:

AK Markéta Praha 31 (Ondřej Smetana 10, Josef Franc 9, Michal Škurla 7, Zdeněk Holub 5)

Českí juniori 22 (Jan Kvěch 13, Petr Chlupáč 8, Filip Hájek 1)

AMK ZP Pardubice 19 (Hynek Štichauer 12, Jaroslav Petrák 5, Patrik Mikel 2)

SC Žarnovica 18 (David Pacalaj 11, Jakub Valkovič 4, Ján Mihálik 3, Michal Danko 0)

 

Dolaďovanie detailov – Štefan Valkovič

Zdeno Vaculík v akcii

U Jančiho Mihálika v depe – otec Jozef

Tím Michala Danka

Žarnovický mančaft

David a Jakub v strede v súboji s Pardubicami

Jakub bojuje s Jardom Petrákom

Janči pred Patrikom Mikelom

David udržal za sebou Michala Škurlu, aj keď to niekedy vyzeralo na jeho predbehnutie

Nabehnutie do pásky v podaní Michala Danka

Ďalší z Davidových súbojov

Janči sa dostáva pred Filipa Hájeka z výjazdu poslednej zákruty

David v súboji s pražskými pretekármi

Jakub dýcha na chrbát Hynka Štichauera

Pekný súboj Jakuba s Michalom Škurlom

Na stupňoch víťazov

Predchádzajúci článokMaťo Vaculík je v Grand Prix aj pre rok 2019
Ďalší článokV Březolupoch vyvrcholil najvýznamnejší český šampionát aj so slovenskou účasťou
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.