Do plochodrážneho neba odišiel dvojnásobný majster Slovenska

0
675

Veľká časť histórie bratislavskej plochej dráhy a začiatky tej zohorskej sú spojené s dvomi menami. Tibor Klimits a Miroslav Rybanský boli nielen plochodrážnikmi, ale aj funkcionármi a otcami plochodrážnych oválov v Bratislave – Prievoze a v Zohore. Dnes prišla práve z Bratislavy smutná správa. Táto nerozlučná dvojica sa rozdelila.

Pamätníkov bratislavskej plochej dráhy je stále menej a menej. Niet sa čo čudovať. Roky plynú a od 60-tych rokov, kedy to v Bratislave v tomto športe naplno fungovalo naposledy, uplynulo viac ako 50 rokov. Stále sme sa však mohli pochváliť tým, že žijú dvaja hlavní projektanti plochodrážnych oválov v Prievoze a v Zohore. Dnes o 9.00 hod. dotĺklo srdce jedného z nich. Miroslav Rybanský odišiel tam, kde už mnoho jeho súperov, ale aj priateľov z dráhy. 

Miroslav Rybanský patril medzi slovenskú plochodrážnu elitu. Najprv sa venoval motoakrobacii a potom terénnym motocyklovým pretekom. Plochú dráhu jazdil v rokoch 1961 až 1970. V roku 1963 sa stal prvým majstrom Slovenska, o rok neskôr tento výsledok zopakoval a v roku 1965 obsadil druhé miesto. Ešte pred koncom aktívnej športovej činnosti sa z núdze stal aj funkcionárom. Ako predseda slovenskej športovej komisie pre plochú dráhu sa postaral v roku 1969 o obnovenie majstrovstiev Slovenska. Keď plochá dráha opäť nemala svoje miesto v hlavnom meste Slovenska, bola pod jeho vedením vybudovaná v roku 1973 plochá dráha v Zohore. Po čase však od plochej dráhy odišiel a po zmene režimu začal pracovať v zahraničí. Na dôchodok sa vrátil späť na Slovensko a donedávna prevádzkoval so svojim starým priateľom Tiborom Klimitsom detské dopravné ihrisko v Bratislave – Dúbravke. 

Spojenie s plochou dráhou a Miroslavom Rybanským bolo na dlhé roky prerušené. V Bratislave sa nejazdilo, zanikol aj Zohor a v Žarnovici mali vždy „svojich“ veteránov, bývalých činovníkov, či jazdcov. Na jar roku 2010 však autor tohto článku nadviazal kontakt s pánom Rybanským aj Klimitsom. Po niekoľkohodinovej návšteve v Bratislave a dlhom rozprávaní o plochodrážnej minulosti oboch osobností, bolo nadviazané srdečné priateľstvo a páni Klimits a Rybanský sa stali častými hosťami pretekov Speedway Clubu Žarnovica. Nerozlučná dvojica bola nenápadná, no vždy im dobre padlo privítanie pri vstupe na štadión a pohostenie v klube. Časté telefonáty a občasné stretnutia aj mimo pretekov ich vrátili a ako oni sami hovorili, omladili o veľa rokov späť. Vždy dlhodobo plánovali cestu do Žarnovice a čakali na pozvánku dva týždne pred pretekmi. Za všetko pohostenie boli vďační. Posledné roky sa počet ich návštev na štadióne zmenšoval s úbytkom zdravia. Obaja páni postupne ovdoveli a ozývali sa zdravotné problémy. Aj napriek tomu nestrácali kontakt so Žarnovicou. V decembri v roku 2019 si oboch pánov pánov uctila aj Slovenská motocyklová federácia, keď boli na Večeri majstrov obaja vyznamenaní ako osobnosti slovenského motocyklového športu. Ich ďakovania nemali konca. Nechýbali ani slzy dojatia, veď bratislavská plochá dráha neexistuje viac ako 50 rokov a dokonca ani tá zohorská. Vlani však Miroslav Rybanský ostal na dlhý čas pripútaný na lôžko a zdravie mu už nedovolilo prísť do Žarnovice. A tak nakoniec dnes v nedeľu 16. mája 2021 o 9.00 hod. dotĺklo srdce človeka, ktorý patril nielen medzi najlepších slovenských plochodrážnikov, ale aj najväčšie osobnosti slovenskej plochej dráhy ako činovník. 

Pán Rybanský odpočívajte v pokoji!

Predchádzajúci článokZmeny nakoniec zasiahli aj Žarnovický kalendár – májové preteky preložené
Ďalší článokŽarnovických mladíkov čaká v Maďarsku tohtoročná premiéra
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.