Dvojnásobná Grand Prix vo Wroclawi preverila tých najlepších

0
412

Seriál Grand Prix na plochej dráhe, ktorý má v tejto sezóne nesezóne naplánovaných osem pretekov ny štyroch štadiónoch v dvoch krajinách, odštartoval prvou dvojicou GP v poľskej Wroclawi. Poľskí novinári nezabudli spomenúť, že práve v tomto meste na tomto štadióne začala Grand Prix písať svoju históriu prvými pretekmi v roku 1995. Historicky prvú GP vtedy vyhral Poliak Tomasz Gollob, aj teraz dúfali, že to bude Poliak, pričom najväčšie nádeje vkladali do úradujúceho šampióna Bartosza Zmarzlika. Predpovede im vyšli na 50%. Z oboch GP najlepšie vyšiel Poliak, ale bol ním Maciej Janowski.

Wroclaw hostila svetovú elitu, ktorá mala bojovať prvýkrát v tejto sezóne o body do celkového poradia majstrovstiev sveta. V piatok videli fanúšikovia síce možno o niečo menej súbojov než tomu bolo vlani, no nemuseli ľutovať. Domáca hviezda Maciej Janowski spolu so zahraničnou konkurenciou, zdvíhala divákov zo sedadiel. Slovenských fanúšikov mohlo potešiť, že medzi najlepšími sa držal aj Martin Vaculík. No večer patril niekomu inému. Rus Artjom Laguta, ktorý je súčasťou GP seriálu už tretí rok za sebou, doteraz nevyhral ani jedinú Veľkú cenu. Vo Wroclawi sa to rozhodol zmeniť. Dokázal svoju perfektnú formu z Extraligy, kde je druhým najlepším pretekárom v bodovom priemere, preniseť aj do Grand Prix. Vyhrával jazdu za jazdou, kým ho v devätnástej jazde neporazil domáci Janowski. No potom opäť vyhral čo sa dalo aj s finálovou jazdou a zaslúžene si pripísal svoje prvé víťazstvo v GP. Za ním sa umiestnil domáci „pupil“ Maciej Janowski a ostrieľaný veterán Švéd Fredrik Lindgren. Štvrté miesto obsadil trojnásobný svetový šampión Tai Woffinden. Slovenský reprezentant Martin Vaculík to v piatok dotiahol s jedenástimi bodmi do semifinále, no tam došiel do cieľa posledný a skončil na ôsmom mieste s deviatimi tabuľkovými bodmi.

Na druhý deň pokračovala nadvláda Macieja Janowskeho a Artjoma Lagutu. Kým prvý menovaný prehral iba jednu jazdu, keď do cieľa došiel na tretej pozícii a potom zase len vyhrával, Laguta zaváhal v dvoch jazdách, no keďže to druhé zaváhanie prišlo v semifinále, obsadil až piate miesto. Tým sa Janowski nielen dostal na vedúcu pozíciu v priebežnom poradí, ale ešte si vybudoval aj pekný náskok, keďže tento rok sa menil systém bodovania a jazdci získavajú tabuľkové body za umiestnenie a nie získané body. Druhý skončil Brit Tai Woffinden a tretie miesto obsadil obhajca titulu Bartosz Zmarzlik. Nášmu reprezentantovi Martinovi Vaculíkovi sa až tak nedarilo, keď v jednej z jázd nebodoval vôbec a maximom pre neho boli štyri tretie miesta. V priebežnom poradí mu tak patrí odľahlé jedenáste miesto.

Priebežné poradie:

1. Maciej Janowski, Poľsko 38; 2. Artjom Laguta, Rusko 32; 3. Tai Woffinden, Veľká Británia 32; 4. Fredrik Lindgren, Švédsko 30; 5. Bartosz Zmarzlik, Poľsko 27; 6. Leno Madsen, Dánsko 18; 7. Gleb Čugunov, Rusko 16; 8. Emil Sajfutdinov, Rusko 15; 9. Niels Kristian Iversen, Dánsko 14; 10. Patryk Dudek, Poľsko 13; 11. Martin Vaculík, Slovensko 12; 12. Matej Žagar, Slovinsko 12; 13. Max Fricke, Austrália 12; 14. Mikkel Michelsen, Dánsko 11; 15. Jason Doyle, Austrália 8; 16. Antonio Lindbäck, Švédsko 2

Predchádzajúci článokNaši juniori štartovali medzi elitou a nestratili sa
Ďalší článokV sobotu štartovali naši juniori na dvoch dráhach
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.