Európske plochodrážne záležitosti máme vyriešené

0
275

Slovenskí plochodrážni fanúšikovia si tak akosi už zvykli, že Speedway Club Žarnovica v posledných rokoch ponúkol vždy rovno dve významné podujatie, jedno svetového a druhé európskeho významu. Je to slovenská rarita, no v rokoch 2017 až 2019 to tak fungovalo, keď popri Majstrovstvách sveta – Kvalifikácii do GP tu mohli vidieť aj preteky Majstrovstiev Európy, či Európskeho pohára.

Aj v sezóne 2020 to tak malo byť, no nakoniec odvolané preteky GP Challenge nechali finále EP jednotlivcov do 19 rokov osamotené a zároveň s označením jediného významného podujatia na Slovensku v rámci celej motoristickej sezóny. V sezóne 2021 tomu bude podobne, no trochu obrátene.

Počas videokonferencie FIME, ktorá nahradila plánovanú konferenciu v Ríme, bolo rozhodnuté, že tí organizátori, ktorí mali jednotlivé preteky pridelené na sezónu 2020 a nemohli sa uskutočniť, tak budú môcť urobiť repete v roku 2021. SC Žarnovica síce žiadal o jedno semifinálové kolo v ME jednotlivcov, no nakoniec bolo predsa pridelené maďarskému Debrecenu, nakoľko tamojší organizátori prejavili záujem zorganizovať preteky, ktoré im v sezóne 2020 „zobral“ COVID 19. SC Žarnovica síce dostal ponuku na iné podujatie európskeho významu, no nakoniec bolo rozhodnuté, že sa sústredí na preteky Majstrovstiev sveta – Grand Prix Challenge.

Aj obsadenie európskych šampionátov je po uplynulej sezóne a doslova hodoch pre slovenských plochodrážnikov, skromnejšie. Keďže Európsky pohár do 19 rokov sa po troch rokoch svojej existencie spojil s Majstrovstvami Európy juniorov do 21 rokov a vznikli ME juniorov do 19 rokov, nemáme v tomto šampionáte zastúpenie, nakoľko aj najmladší spomedzi našich juniorov David Pacalaj dovŕšil 19 rokov a na štart vo významných pretekoch tohto typu si Juraj Šuška musí ešte dva roky počkať. Jedno miesto má Slovensko v ME jednotlivcov – seniorov, ktoré obsadí v semifinálovom kole v Plzni. Tiež jedno miesto má slovenská plochá dráha v ME dvojíc, ktorého semifinálové kolo sa odjazdí v maďarskom Nagyhalász. Zmenou prešli aj ME juniorských družstiev do 21 rokov, u ktorých sa veková hranica posunula na 23 rokov. Tzn., že aj slovenská plochá dráha by mohla obsadiť svoje miesto v jednom zo semifinálových kôl, no na to si ešte bude musieť počkať do jari.

Európsky pohár do 19 rokov – finále, bolo jediným významným podujatím celoslovenskej motoristickej sezóny 2020
Predchádzajúci článokV akej kondícii je plochá dráha vo svete?
Ďalší článokSezóna 2020 v podaní Davida Pacalaja
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.