Máme bronz v MČR do 19 rokov!

0
347

Včera vyvrcholili v Divišove české šampionáty juniorov do 21 a do 19 rokov záverečným tretím kolom. Do malého mestečka známeho výrobou plochodrážnych špeciálov cestovala kompletná juniorská plochodrážna základňa zo Žarnovice a s ňou aj početná skupina fanúšikov. V tropických horúčavách a na poriadne rozbitej dráhe sa nakoniec opäť najviac z našich darilo Davidovi Pacalajovi.

Maratón pretekov, kde štartovali aj nižšie kubatúry, poriadne preveril sily všetkých účastníkov. Na štadión zavítalo asi do dvesto fanúšikov, no aj tí stihli v tropických horúčavách vypiť ešte pred koncom pretekov celé zásoby horkého a studeného piva v tamojšom stánku s občerstvením.

Jazdcov okrem horúčavy privítala aj dráha, ktorej materiál sa odmietal spojiť a vytváral diery v každej jej časti. To poznačilo celé preteky, kde jazdci predovšetkým bojovali s dráhou. Preteky boli poznačené veľkým množstvom pádov (ktorých bolo spolu asi 15 až 20), z ktorých si našťastie jazdci okrem potlčeného sebavedomia odniesli „len“ pár modrín.

Množstvo prihlásených účastníkov zapríčinilo, že hlavným pretekom predchádzala kvalifikácia ako za minulých čias. Do nej boli nasadení aj obaja Michalovia zo Žarnovice. Kým Michal Tomka svoju kvalifikačnú jazdu bez problémov so súpermi a s menšími problémami s dráhou vyhral, Michal Danko musel po druhom mieste pokračovať v boji o hlavné preteky stále v kvalifikačných jazdách. V piatej kvalifikačnej jazde s jeho účasťou sa však diali divy. Po štarte bol žarnovický junior druhý a už v prvej zákrute zaatakoval jazdca pred sebou, čo sa mu však neoplatilo a diera na dráhe ho poslala k zemi za čo bol vylúčený a ako jeden z najväčších smoliarov dňa po vylúčení z opakovanej jazdy skončil svoju púť pred bránami hlavných pretekov. Opakovanú jazdu vyhral kopřivnický nováčik Macek, ktorý stihol padnúť, naskočiť na motorku a predbehnúť súperov a vyhrať…

Hlavné preteky sa začali perfektným víťazstvom Jakuba Valkoviča, ktorý si poradil s Filipom Hájek, vedúcim mužom priebežného poradia šampionátu a aj s poriadnou vývrtkou pri prejazde zákrutou od depa a s náskokom vyhral. V druhej jazde štartovala dvojica našich. Zo štartu sa dopredu predral David Pacalaj pred Patrikom Mikelom a Michalom Tomkom. Michal však nezvládol prejazd jednou z mnohých dier v prvej zákrute a padol, rýchlo však naskočil kolegiálne na motorku, no v druhej zákrute opäť padol a jazda bola zastavená a žarnovický junior vylúčený. V opakovanej jazde išiel dopredu ako raketa David. No v druhom kole ho vonkajškom obehol Mikel, ktorý bol v ten deň neporaziteľný. Vo štvrtej jazde došiel do cieľa druhý Ján Mihálik za Janom Kvěchom.

V ďalších sériách sa našim darilo na striedačku. Jakub v ťažkej jazde s favoritmi pretekov Mikelom a Kvěchom došiel do cieľa tretí, aby v tretej svojej jazde došiel do cieľa druhý za Davidom. Osudnou sa mu stala jeho štvrtá jazda, v ktorej podržal plyn v prvej zákrute a nádherným spôsobom sa dostal do vedenia cez Petra Chlupáča. Avšak jeho nádeje boli zmarené v nájazde do druhej zákruty, kde v rýchlosti padol a bol vylúčený. Keďže sa necítil zdravotne v poriadku, doktor mu ďalšie účinkovanie v pretekoch zakázal.

Ešte skôr ukončil svoje pôsobenie v pretekoch Michal Tomka. Ten sa po súboji s Filipom Hájekom vo svojej druhej jazde ocitol na zemi a ako vinník zastavenia pádu bol vylúčený. V tretej jazde mu patrila po štarte druhá pozícia, no nakopnutie po prejazde jednej z jám ho poslalo k zemi a znamenalo to nielen jeho vylúčenie, ale aj rozhodnutie odstúpenia z pretekov. Sériou štyroch druhých miest mieril za lepším umiestnením Ján Mihálik. Najmä jeho tretia jazda priniesla pekný súboj s Hájekom, ktorý s vypätím všetkých síl uhájil svoje víťazstvo doslova až na cieľovej  rovinke. Aj vo svojej poslednej jazde mieril žarnovický pretekár za dvomi bodmi, no po páde sa musel uspokojiť s celkovým počtom ôsmych bodov.

David začal preteky spomínaným druhým miestom. Potom nasledovali tri víťazstvá a nádeje na stupne víťazov. V poslednej jazde sa však postavil proti najlepšej trojici šampionátu. Po slabšom štarte zo štvrtej dráhy sa dostal do súboja na lakte s Petrom Chlupáčom, čo sa skončilo pádom oboch rivalov. Opakovaný štart sa mu nevydaril a do cieľa sa dostal ako tretí pred Hájekom. Znamenalo to jeho rozjazd o tretie miesto v pretekoch práve s Chlupáčom.

Po štarte rozjazdy o tretie miesto sa dopredu dostal český pretekár, no nádherným spôsobom ho z výjazdu druhej zákruty predbehol náš junior.To isté, ale obrátene si obaja vyskúšali v ďalšom kole, no tentoraz sa český junior pred Davida nedostal, keď David predĺžil nájazd do zákruty, čo sa mu však stalo osudným a porúčal sa k zemi. Znamenalo to jeho štvrté miesto v pretekoch.

V konečnom poradí pre sezónu 2018 sa stal majstrom ČR do 21 rokov Hájek pred Kvěchom a Chlupáčom. Štvrtý skončil Mikel pred našim Davidm Pacalajom. Šieste miesto patrilo Jánovi Mihálikovi pred Jakubom Valkovičom. Na 20. pozícii bol klasifikovaný Michal Danko, ktorý však absolvoval iba jedno kolo a v Divišove sa neprebojoval z kvalifikácie. Na 21. mieste skončil Michal Tomka, ktorý neštartoval kvôli maturitám v prvom kole, v Plzni sa nekvalifikoval a v Divišove nedojazdil.

V MČR do 19 rokov máme po rokoch 2016 a 2017, kedy striebro získali Michal Tomka a Ján Mihálik, bronzového Davida Pacalaja.

Výsledky:

1. Patrik Mikel, Pardubice 15

2. Jan Kvěch, Praha 14

3. Petr Chlupáč, Praha 12+3

4. David Pacalaj, Žarnovica 12+X

5. Filip Hájek, Praha 10

6. Daniel Klíma, Praha 9

7. Ján Mihálik, Žarnovica 8

8. Jakub Valkovič, Žarnovica 6

9. Josef Novák, Pardubice 6

10. Daniel Šilhán, Pardubice 6

11. Jan Macek, Kopřivnice 6

12. Pavel Kuchař, Praha 5

13. Pavel Čermák, Divišov 4

14. František Klier, Divišov 2

15. Roman Marek, Kopřivnice 2

16. Michal Baštecký, Praha 0

17. Michal Tomka, Žarnovica 0

18. Lukáš Vinter, Praha NS

Nekvalifikovaní

Sindy Weber, Nemecko

Michal Danko, Žarnovica

Sebastian Kossler, Rakúsko

 

Celkové poradie do 21 rokov:

1. Filip Hájek, Praha 40; 2. Jan Kvěch, Praha 39; 3. Petr Chlupáč, Praha 37; 4. Patrik Mikel Pardubice 35; 5. David Pacalaj, Žarnovica 35; 6. Ján Mihálik, Žarnovica 27; 7. Jakub Valkovič 23; 8. Daniel Klíma, Praha 20; 9. Pavel Kuchař, Praha 15; ….. 20. Michal Danko, Žarnovica 1; 21. Michal Tomka, Žarnovica 0

Celkové poradie do 19 rokov:

1. Jan Kvěch, Praha; 2. Petr Chlupáč, Praha; 3. David Pacalaj, Žarnovica; 4. Ján Mihálik, Žarnovica; 5. Jakub Valkovič, Žarnovica…..

 

V Divišove mali naši chalani podporu

Michal Danko rázne atakuje svojho súpera

…po páde končí v pretekoch

Jakub si v prvej jazde poradil nielen s Hájekom, ale aj s týmto…

Pekný súboj Davida s Mikelom

JánMihálik (14) a David Pacalaj (6) utekajú svojim súperom

Michal Tomka atakuje Filipa Hájeka

….a padá v ďalšej zákrute

David v akcii

Jakub v akcii

Janči bojuje s Hájekom

Jakub sa práve dostal pred Chlupáča

Diváci videli asi 20 pádov!

Takto skončil súboj na lakte medzi Davidom a Petrom Chlupáčom

Pár metrov po tomto ataku sa David dostal pred Petra Chlupáča v rozjazde o tretie miesto

O jedno kolo neskôr skončil v nafukovačkách…

Časť slovenskej výpravy

Bronzový z MČR do 19 rokov

Predchádzajúci článokGrand Prix v Cardiffe vyhral Bartosz Zmarzlik
Ďalší článokUž v nedeľu preteky aj s Martinom Vaculíkom
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.