Máme kompletnú štartovnú listinu na Kvalifikáciu do Grand Prix

0
2148

Po dlhom čakaní a skladaní mozaiky štartovnej listiny žarnovických TOP pretekov sezóny 2022, sme sa konečne dočkali. Včera prišiel email zo Svetovej motocyklovej federácie obsahujúci mená všetkých štartujúcich na pretekoch 11. júna.

Do Žarnovice si to v sobotu 11. júna zamieri trojica aktuálnych pretekárov z Grand Prix – Martin Vaculík a dvaja Briti Dan Bewley a Robert Lambert. Obaja Maťovi súperi štartovali v Žarnovici aj minulý rok počas Grand Prix Challenge. Ďalším starým známym na našej dráhe bude bývalý účastník Grand Prix a tretí zo žarnovickej Kvalifikácie do GP v roku 2019, Švéd Peter Ljung, ktorý nahradí zraneného Aspgrena. Medzi favoritov na postupové štyri miesta možno smelo zaradiť aj jeho krajana Jacoba Thorssella, ktorý za posledné dve sezóny zaznamenal veľký výkonnostný progres. Ak sme pri favoritoch netreba zabúdať aj na stále mladého, ale úspechmi ovenčeného Francúza Dimitri Bergého. A to sa dostávame k českým pretekárom, čerstvej divokej karte z pražskej Grand Prix a dvojnásobnému víťazovi Európskeho pohára do 19 rokov na žarnovickej dráhe, Janovi Kvěchovi, bezpochyby jednému z najväčších talentov u našich západných susedov za posledné desaťročie. Skúsenosti bude chcieť do postupu pretaviť aj jeho krajan, majster Čiech a vicemajster Európy juniorov Eduard Krčmář, ktorý si našu dráhu vyskúšal v bezkonkurenčnom štýle v tréningových pretekoch na začiatku marca. Možno pre mnohých neznámy, ale o to s väčšou šancou prekvapiť, sa javí Dán Rasmus Jensen. Posledné dve sezóny podáva výborné výkony a po zvládnutej dánskej kvalifikácii pre majstrovstvá sveta sa dostal do nominácie Hansa Nielsena pre žarnovické preteky. Treba spomenúť, že v tých pretekoch vyradil aj oveľa známejšie mená. Už keď sme v Škandinávii, treba prejsť do krajiny tisícich jazier. Z Fínska k nám totiž príde pretekár, ktorý pred pár rokmi poriadne potrápil naše eso Martina Vaculíka počas Medzinárodných majstrovstiev Slovenska a v základnej časti dokonca ukoristil aj jeho skalp. Ide vekom už o veterána Tero Aarnia. Tero je momentálne jednou z opôr poľského Tarnówa, ktorý vedie Staszek Burza.

Veľkou neznámou pre žarnovické preteky bude výkon dvojice Američanov. Pokým Luke Becker, ktorého kariérou sprevádza sám veľký Greg Hancock, považujúc ho za najväčší americký plochodrážny talent, je už známy aj vystúpeniami v Speedway of Nations, či v poľskej a britskej lige, Max Ruml, aktuálny majster USA jednotlivcov, trojnásobný juniorský šampión svojej krajiny a v posledných dvoch rokoch víťaz americkej kvalifikácie pre preteky majstrovstiev sveta, je na európskom Kontinente menej známy. Uvidíme ako si obaja poradia s najdlhšou možnou dráhou pre klasickú plochú dráhu, keď v ich rodnej krajine dĺžka dráhy je mnohokrát polovičná tej žarnovickej. So záujmom možno očakávať aj štart Matica Ivačiča zo Slovinska, ktorý v Žarnovici vie vyhrávať, ale aj prísť na odľahlej pozícii. Netreba zabúdať, že do minulého roku mu patril rekord našej dráhy na štyri kolá.

V prípade ďalších menovaných, pôjde skôr o pretekárov, ktorí môžu len prekvapiť. Pôvodne mal v Žarnovici štartovať okrem iného aj vicemajster sveta z dlhej plochej dráhy Nemec Michael Härtel, no ten sa zranil. Namiesto neho príde syn známeho otca, Erik Bachhuber. Jeho otec Stefan, ktorý mu robí manažéra, v Žarnovici štartoval dvakrát, pričom v kvalifikačnom kole MS juniorov 1996 si vybojoval postup do semifinále tejto súťaže. Erik je mladý nádejný junior, ktorý žal úspechy na nemeckej, ale aj európskej scéne v nižších kubatúrach. Aj Lotyš Daniil Kolodinskis je mladá nádej plochej dráhy vo svojej krajine. Vlani ukončil vek juniora, počas ktorého získal niekoľko svetových a európskych medailí v tímových súťažiach. Ako sa mu bude dariť v silnej konkurencii, uvidíme 11. júna. Zarážajúca je akurát nominácia z krajiny šéfa svetovej plochej dráhy Armanda Castagnu, Talianska, ktoré posiela do Žarnovice veterána, štartujúceho prakticky iba vo svojej vlasti Daniele Tessariho. Tessari síce patril v prvom desaťročí nového milénia medzi najlepších juniorov svojej krajiny, no zenit výkonnosti má dávno za sebou.

Na pozícii prvého náhradníka bude čakať na svoju príležitosť Jakub Valkovič, ktorý potvrdil dobrú formu tretím miestom v žarnovickom MACEC Cupe v uplynulú nedeľu. Druhým náhradníkom je Patrik Búri.

Štartovná listina:

1 Robert Lambert, Veľká Británia

2 Peter Ljung, Švédsko

3 Dan Bewley, Veľká Británia

4 Matic Ivačič, Slovinsko

5 Rasmus Jensen, Dánsko

6 Daniele Tessari, Taliansko

7 Luke Becker, USA

8 Jan Kvěch, Česká republika

9 Erik Bachhuber, Nemecko

10 Daniil Kolodinskis, Lotyšsko

11 Jacob Thorssell, Švédsko

12 Eduard Krčmář, Česká republika

13 Martin Vaculík, Slovensko

14 Tero Aarnio, Fínsko

15 Max Ruml, USA

16. Dimitri Bergé, Francúzsko

Náhradníci

17 Jakub Valkovič, Slovensko

18 Patrik Búri, Slovensko

Predchádzajúci článokStupne víťazov patrili v Žarnovici aj Jakubovi Valkovičovi
Ďalší článokTop places to visit in Slovakia
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.