Nebyť Nadácie SPP…

0
853

Sezóna 2021 je v Žarnovici minulosťou. Veríme však, že aj vďaka svetovému podujatiu – Grand Prix Challenge, sa do histórie zapísala zlatým písmom. Fanúšikovia videli na našej dráhe pretekárov takého kalibru ako ešte nikdy predtým. Nestalo by sa tak keby však nebolo podpory zo strany sponzorov, fanúšikov a dobrovoľníckej práce bez nároku za odmenu desiatok ľudí z klubu, či jeho sympatizantov. A nebolo by tak, nebyť Nadácie SPP.

Dlhé mesiace pred podujatím, keď neistota okolo epidemiologickej situácie robila vrásky na tvárach všetkým organizátorom športových podujatí, začalo zabezpečovania GP Challenge aj po finančnej stránke. Podujatie, ktorého predpokladaný rozpočet sa pohyboval do 80 000 eur a kde len výplaty jazdcov podľa tabuliek FIM mali činiť niečo vyše 20 000 eur, bolo treba zabezpečiť už vopred, veď nikto netušil koľko bude môcť byť na štadióne platiacich divákov. Ako prvý pomoc prisľúbil banskobystrický župan Ing. Ján Lunter. No to bola okrem tradičných sponzorov nadlho jediná výrazná podpora. Treba si uvedomiť, že klub okrem tohto podujatia organizoval celú sezónu, ďalšie preteky, ligové štarty, tréningy a ďalšie akcie spojené s pravidelným plochodrážnym životom v Žarnovici, na ktorý potreboval taktiež podporu sponzorov, či inštitúcií. Chrbtom sa klubu neotočil ani vždy ochotný pomôcť Región Gron, či KOCR Banská Bystrica. Podporu prisľúbila tradične aj Slovenská motocyklová federácia. No stále chýbal generálny sponzor, ktorý by dokázal podujatie svetového významu zobrať pod svoje krídla. Očakávalo sa, že sa ním stane Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré každoročne podporuje významné športové podujatia dotáciami. No ako napriek všetkým organizátorom, ktorí sa postavili čelom súčasnej neľahkej situácii a organizovali významné podujatia (bolo ich dosť málo), tentoraz sa ministerstvo rozhodlo nepodporiť žiadne podujatie. Organizátori tak zostali „na holičkách“. V prípade plochej dráhy nepomohli ani dve stretnutia (v Bratislave a v Žarnovici) so štátnym tajomníkom ministerstva. A tak neostávalo nič iné, len zobrať telefón a obvolávať všetkých, na ktorých sa podarilo získať kontakt. A tak to išlo postupne….štátna tajomníčka na ministerstve dopravy (podpora cestovného ruchu), riaditeľ Slovakia Travel (podpora cestovného ruchu), minister obrany (záštita nad podujatím, podpora cez projekt vypísaný ministerstvom), úrad vlády SR (kontakt na predsedu vlády), predseda NR SR (záštita nad podujatím), niektorí poslanci NR SR….desiatky telefonátov, mailov, SMSiek… Niekde sa klub stretol s mlčaním, niekde síce s ochotou, ale bez priamej podpory. Okrem toho samozrejme oslovoval ďalšie inštitúcie. Až prišla streda 4. augusta a telefonát od ministra hospodárstva SR, ktorým reagoval na predošlé SMS, či email. Richard Sulík podal pomocnú ruku v hodine dvanástej. Nadácia SPP prijala žiadosť SC Žarnovica na podporu Grand Prix Challenge a 9. augusta bola schválená podpora pre žarnovické podujatie. Nadácia SPP sa tak stala generálnym partnerom podujatia, ktoré smelo možno nazvať najvýznamnejším v histórii slovenskej plochej dráhy.

Aj touto cestou sa patrí poďakovať Nadácii SPP, ktorá od roku 2002, kedy bola založená Slovenským plynárenským priemyslom a.s., pomáha nielen ľuďom v ťažkej situácii, ale podporuje aj projekty organizácií snažiacich sa o rozvoj kultúry, či športu v našej krajine. Jej činnosť je všeobecne známa a sme radi, že tentoraz sa zamerala aj na šport, ktorý je srdcu blízky snáď každému obyvateľovi Žarnovice.

Predchádzajúci článokSC Žarnovica ukončil sezónu víťazne
Ďalší článokČas spomienok
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.