Nepárne roky patria Martinovi Vaculíkovi

0
613

V nedeľu 4. júla potvrdil Martin Vaculík, že na žarnovickej dráhe nemá seberovného. Titul majstra Slovenska, víťazstvo v Memoriáli Ladislava Eliáša a do toho ešte nový rekord na 6 kôl. Pri vyberaní štartovného poľa pred finálovou jazdou, pri všetkej úcte k jeho súperom, bolo hádam každému jasné, že by mohol štartovať z hociktorej dráhy a aj tak by vyhral. Vlastne, tvrdila to aj časť jeho súperov. Nebolo mu rovného.

Martin Vaculík štartoval doteraz na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska len štyrikrát. Kým v roku 2009 mu víťazstvo nečakane vyfúkol Tomáš Suchánek, v rokoch 2017, 2019 a 2021 bol najlepší. A práve v posledný spomínaný rok bolo jeho víťazstvo tak suverénne, že za sebou nechal nielen súperov, ale aj rekord dráhy, ktorý držal deväť rokov Rus Renat Gafurov, tiež mimochodom vytvorený na Medzinárodných majstrovstvách Slovenska. 

Nad štartovnou listinou pretekov nemohli organizátori príliš dumať. Päť miest mali vyhradených Slovinci, päť Maďari a päť naša federácia, do toho jedno miesto pre Maťa Vaculíka a malo byť vystarané. Samozrejme v normálnych okolnostiach bola myšlienka pokračovať v tradícii 25-člennej štartovky, no za súčasnej situácie bol organizátor rád, že vôbec niečo zorganizuje. Ozvala sa však Praha, že pri jednom výjazde na sobotný Pohár priateľstva by chceli jej pretekári odjazdiť dva preteky. Tak sa použil rozpis z dielne Ing. Jozefa Treščáka na 20 jazdcov, doplnila sa ešte jedna séria jázd, dve semifinále a jedno finále a štartovka so systémom bola hotová. Z nej nakoniec vypadol obhajca titulu spred roka Josef Franc, ktorý sa ospravedlnil dva dni vopred. Takisto neprišiel jeden z maďarských pretekárov a tak sa jazdilo bez náhradníkov. 

Slávnostný nástup tentoraz patril hneď dvom osobnostiam. Bohužiaľ už ani jedna z nich nie je medzi nami. Najprv bola venovaná minúta ticha za nedávno zosnulého Miroslava Rybanského, prvého majstra Slovenska na plochej dráhe, zakladateľa plochej dráhy v Bratislave – Prievoze a v Zohore, pričom sa nástupu zúčastnila aj jeho dcéra Táňa Rybanská, ktorá dostala darček – pamiatku od klubu. Potom sa chvíľu spomínalo na Ladislava Eliáša, pričom na štadióne nechýbala jeho manželka pani Jana Eliášová, jeho brat Štefan a syn Laco. Čestným hosťom pretekov bol dlhoročný prezident Slovenskej motocyklovej federácie a čestný člen SC Žarnovica Peter Smižík.

Už úvodné jazdy ukázali, že pre jazdcov je pripravená iná dráha než tomu bolo v sobotu. Dráha bola spočiatku tvrdšia a tým o niečo pomalšia, o čom svedčili dosiahnuté časy víťazov. No aj napriek tomu, diváci videli niekoľko pádov, keď poniektorí nepozorní pretekári si nestihli z depa všimnúť, ako sa menia vlastnosti dráhy a opakovali chyby tých, ktorí padli v predošlých jazdách. Nevadí, hlavne že všetci prežili bez zranení. Najhoršie to vypadalo pri páde v prvej semifinálovej jazde. V prvej zákrute si to do nafukovačiek namierila hneď trojica pretekárov, pričom určiť vinníka bolo márne, nedokázali to ani samotní aktéri pádu. Roztrhnutý nafukovací mantinel bol vymenený behom pár minút aj vďaka 24 ochotným rukám, dvanástich organizátorov.

Podobne ako v sobotu aj teraz si deň blbec prežíval skúsený Norbert Magosi, ale najmä Ondřej Smetana. Ten dokonca vymenil svoj motor za požičaný od Michala Tomku, no ani to nepomohlo. K nim sa pridal domáci Jakub Valkovič, ktorý na rozdiel od soboty nemal už dobré štarty a ešte strácal pozície. Svoje možno zohral zdravotný stav z piatka, kedy ležal doma z vysokými teplotami. Na druhej strane okrem neporazeného Martina Vaculíka, ktorého diváci neúnavne sprevádzali potleskom, bol ešte Nick Škorja a Jan Kvečh. Títo síce neohrozili spanilú jazdu slovenskej jednotky, no mali niečo navrch od ostatných. 

Po základnej časti pretekov, postúpil jej víťaz Martin Vaculík priamo do finále a pretekári na druhom až jedenástom mieste museli do dvoch semifinálových jázd. V tej prvej bolo mimoriadne tesno, ako už bolo spomenuté vyššie. Trochu podľa očakávania sa z nej do finále dostala dvojica Kvěch – Ivačič. Za bránami finále ostal mladý Klíma, či Macek, ale aj skúsený Málek. V druhom semifinále vyhral Škorja pred Chlupáčom. Páčila sa však aj jazda Austrálčana McGuinnessa, no jeho dravý štýl ho tentoraz neodstal na postupové miesto a potom v depe ľutoval, že finále nie je pre šiestich pretekárov. To za seba odsunul ešte aj Grmeka. Už len postup do semifinále je najlepším výsledkom na žarnovickej dráhe pre bulharského štyridsiatnika Milena Maneva.

Finálová jazda bola pod taktovkou Martina Vaculíka. Za jeho plecami sa predbiehalo v jej úvode. Kvěch aj Škorja si totiž poradili s dotierajúcim Ivačičom, ktorý do soboty držal necelý rok rekord dráhy na 4 kolá. Piaty skončil Chlupáč.

Výsledky:

 1. Martin Vaculík, Slovensko
 2. Jan Kvěch, Česká republika
 3. Nick Škorja, Slovinsko
 4. Matic Ivačič, Slovinsko
 5. Petr Chlupáč, Česká republika
 6. Daniel Klíma, Česká republika
 7. Brayden McGuinness, Austrália
 8. Jan Macek, Česká republika
 9. Anže Grmek, Slovinsko
 10. Milen Manev, Bulharsko
 11. Martin Málek, Česká republika
 12. Denis Štojs, Slovinsko
 13. Ondřej Smetana, Česká republika
 14. Roland Kovács, Maďarsko
 15. Dennis Fazekas, Maďarsko
 16. Miran Praznik, Slovinsko
 17. Jakub Valkovič, Slovensko
 18. Márk Bárány, Maďarsko
 19. Norbert Magosi, Maďarsko
 20. Szabolcs Uveges, Maďarsko
Predchádzajúci článokVíťazstvo si prisvojila Praha, rekord zase Martin Vaculík
Ďalší článokTento týždeň priniesol dve prvoligové stretnutia
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.