Paolo Salvatelli: „Rád by som sa do Žarnovice vrátil.“

0
289

Ďalším pretekárom, ktorý poskytol krátky rozhovor pre slovenských fanúšikov je Talian Paolo Salvatelli. Rozhovor bol zverejnený v poslednom čísle Plochodrážnych noviniek a teraz ho prinášame upravený aj fanúšikom prostredníctvom nášho webu.

Paolo Salvatelli patril v 80. a začiatkom 90. rokov medzi to najlepšie, čo talianska plochá dráha ponúkala. Tiež štartoval v najkvalitnejšej lige sveta – na Britských ostrovoch, kde sa v tom období márne snažili dostať napríklad najlepší poľskí pretekári. V tomto období štartoval (1985 až 1993) šesťkrát aj v Žarnovici a väčšinou patril medzi najlepších, čo potvrdil napríklad druhým miestom na Zlatej prilbe v roku 1987.

Tento plochodrážnik bol súčasťou najlepších rokov talianskej plochej dráhy, ktorú okrem neho reprezentovali také mená ako Armando Castagna, Armando Dal Chiele, Valentino Furlanetto, Georgio Zaramella a ďalší kvalitní pretekári patriaci medzi širšiu európsku plochodrážnu špičku.  Svedkami tejto silnej generácie boli aj žarnovickí fanúšikovia, ktorým sa v pamäti mohol uchovať Paolo nielen vďaka skvelým výsledkom, ale aj svojej bielo-zelenej kombinéze, na ktorej nosil typickú vestu modrej farby so znakom talianskej motocyklovej federácie a nápisom Italia. Ako si na však na Žarnovicu spomína on sám? „Veľmi dobre si pamätám na Žarnovicu. Vždy som rád jazdieval na tej krásnej dráhe. Rád by som sa tam niekedy vrátil.“ Čo považuje za svoje najväčšie úspechy vo svojej kariére? „Najväčším je asi moja účasť v Kontinentálnom finále MS jednotlivcov v roku 1988, potom finálová účasť v MS družstiev v Leszne, či účasť vo Svetovom pohári v roku 2004 v Eastbourne na Britských ostrovoch.“

Paolo však zažil aj ústup talianskej plochej dráhy. Tento vyučený murár na niekoľko sezón prerušil aktívnu plochodrážnu kariéru, aby sa na ovály vrátil v novom miléniu. A tak mohol byť zaujímavý pohľad na taliansky tím pre ním vyššie spomínaný Svetový pohár družstiev 2004, kde stál po boku svojich rovesníkov Armanda Castagnu, či Andrea Maidu. Tvoril posledné zbytky starej gardy. Zaujímavý je aj jeho pohľad na taliansku plochú dráhu v súčasnosti. „Počet plochodrážnikov v Taliansku je na historických minimách. Dôvodov je viac. Je tu málo dráh, nejednotné vedenie, problémy s financiami a aj medzi mladými chlapcami sa ťažko nachádzajú vhodní adepti na jazdenie. V minulosti bolo bežné, že sme mali taliansky šampionát obsadený iba Talianmi, dokonca sa musela ísť dopoludnia pred pretekmi kvalifikácia, toľko veľa nás bolo. Aj napriek tomu stále verím, že sa talianska plochá dráha vráti na výslnie, že nám federácia podá pomocnú ruku.“ Čo však robí 58-ročný Paolo Salvatelli v súčasnosti? „Už trinásť rokov nejazdím preteky. Odveziem sa občas na tréningoch, zajazdím si tiež flattrack a snažím sa svoje vedomosti odovzdať mladým a pomôcť im, aby sa stali dobrými plochodrážnikmi, alebo jazdcami flattracku.“ A že nehovorí do vetra, svedčí aj jeho facebookový profil, kde pravidelne uverejňuje svoje fotky z tréningov.

Predchádzajúci článokAttila Stefáni: „Žarnovica bola moja najobľúbenejšia dráha.“
Ďalší článokPavol Pučko: „V Žarnovici boli všetky preteky pre mňa významné.“
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.