Plochá dráha detí mala opäť adrenalínom nabitý priebeh

0
1282

Ešte v piatok 14. septembra, dva dni pred posledným kolom Poháru priateľstva, patrila žarnovická dráha tým najmenším fanúšikom. Plochá dráha detí prilákala na štadión 37 detí vo veku od 3 do 12 rokov. Spolu s rodičmi a príbuznými vytvorili skvelú kulisu, akú by mohli závidieť aj niektorí organizátori športových podujatí pre dospelých.

Kto si našiel cestu na žarnovický štadión v spomínaný piatok, mohol vidieť vskutku zaujímavé preteky. Nálada a športové nasadenie detí bola ako u skutočných plochodrážnych jazdcov, možno aj väčšie. To čo sa odohrávalo na dráhe v priestore štartu a cieľa boli poriadne súboje, ale aj boľavé pády. O body sa snažili chlapci aj dievčatá a žiadna pozícia nebola dopredu stratená. Ani raz sa počas jázd nestalo, že by to niekto vzdal.

Na začiatku po zápise nasledoval slávnostný nástup, kde deti dostali darčeky od organizátora. Hosťom bol nielen tréner Ján Daniel, ale aj pretekár David Pacalaj. Deti boli následne rozdelené do štyroch kategórií. V najmladšej súperili 3 až 6-roční, potom 7 až 9-roční a 10 až 12-roční. Dievčatá do 7 rokov mali svoju skupinu. Keďže preteky museli byť odjazdené do 1,5 hodiny, kedy začínal majstrovský futbalový zápas dorastu na hlavnom ihrisku, program pretekov obsahoval oproti zabehnutému systému štyroch sérií jázd, iba tri. Aj napriek tomu diváci videli 35 jázd na skutočnú štartovaciu pásku. Štarty na zelené svetlo a pásku ako na pretekoch zabezpečoval tréner Ján Daniel spoločne so štartmaršálom Jaríkom Dankom.

Po základnej časti pretekov nasledovali finálové jazdy. Keďže však v kategórii 7-9 boli bodové rovnosti, museli ísť aj semifinálovú jazdu o dve miesta do finále. Ako prvé finále odjazdili dievčatá do 7 rokov. Vyhrala podobne ako v základnej časti Natálka Meszárošová pred Luckou Zliechovcovou a Lenkou Lovasekovou.

Finále najmladších chlapcov ovládol člen silnej plochodrážnej rodiny – Miško Bartfay, ktorý nezaprel v sebe korene dvoch starých otcov – majstrov Slovenska, Ľudovíta Bartfaya (1971) a Jaroslava Danka (1981). Druhý skončil Jurko Kováč a tretí Andrejko Šaliga. A aby nebolo zastúpení plochodrážnych rodín dosť, štvrtý skončil Samko Vallner, vnuk opory žarnovického plochodrážneho tímu na prelome 60. a 70-tych rokov Karola Vallnera.

Finále 7-9 ročných malo prekvapujúceho víťaza Marcela Petríka, ktorý postúpil zo semifinále z druhého miesta a vo finále sa najlepšie zorientoval v tlačenici a vyhral. Druhý bol Matúš Bobáľ a tretia bola Vika Danková, taktiež vnučka bývalého plochodrážnika Jaroslava Danka, ktorá sa nestratila v konkurencii chlapcov. Smoliarom bol suverén základnej časti Peter Garaj, ktorý vo finále padol.

Finále najstarších bolo už tradične najdramatickejšie. Po štarte sa do seba zakliesnili Lukáš Pacalaj a Tomáš Daniel a bol z toho skutočne zle vyzerajúci pád. Aj keď sa proti opakovanému štartu Lukáša postavila jeho maminka, Lukáš s odhodlanosťou sebe a Vaculíkovského rodu vlastnou štartoval a finále nakoniec aj vyhral. Druhý do cieľa došiel Tomáš Daniel pred Stanislavom Kocianom. Štvrtý skončil Patrik Suchý.

Najlepších čakali skutočné stupne víťazov a plochodrážne darčeky – DVD-čka z pretekov, podpisové karty a plagát Maťa Vaculíka, diplomy a pre víťazov aj detské šampanské. Ceny pomáhal odovzdávať ďalší hosť – Michal Tomka.