Plochá dráha detí opäť s veľkou návštevou

0
947

V piatok 3. júna zorganizoval Speedway Club Žarnovica prvú Plochú dráhu detí v sezóne 2022. Ako sa ukázalo piatkové popoludnie priviedlo na štart opäť početný zástup súťažiach od dvoch do dvanástich rokov.

Podobne ako vlani v septembri aj tentoraz prišlo na Plochú dráhu detí až 50 súťažiacich. Ukázalo to, že akcia, ktorú organizuje SC Žarnovica už jedenásť rokov, je medzi najmenšími fanúšikmi veľmi obľúbená. A to doslova najmenšími, veď najpočetnejšia bola kategória detí 3-6 ročných, kde sa ich prihlásilo 29.

Už tradične pre deti čakal vyznačená dráha v priestore štartu a cieľa pred hlavnou tribúnou. Na dráhe dlhej približne 50 metrov sa jazdilo vo štvoriciach a na dve kolá. Deti boli rozdelené do kategórií chlapci-dievčatá a aj podľa veku. Všetko odštartoval nástup s vlajkami, pri ktorom boli všetci účastníci predstavení a dostali malé darčeky – podpis kartu od Maťa Vaculíka, plagát najbližších pretekov a sladkosť. Potom sa už odobrali do provizórneho depa a z tadiaľ nastupovali do jázd. Hlavným štartérom bol tréner Ján Daniel. Jazdilo sa bojovne a niekedy aj poriadne ostro. Bolo aj niekoľko pádov, padlo aj niekoľko sĺz, no všetci nakoniec odchádzali domov bez zranení a niektorí ešte aj s cenami pre víťazov. Bojovnosť akú predviedli deti, by im mohli závidieť a niektorí skutoční plochodrážnici. Možno raz práve z týchto najmenších vyrastie reprezentant Žarnovice, či Slovenska.

Pre najlepších štyroch z každej kategórie a piatich z tej najmladšej, čakali finálové jazdy. U najmladších do 6 rokov sa potom na stupne víťazov postavili v kategórii dievčatá: 1. Emilka Vodnáková, 2. Eliška Viršiková, 3. Eliška Vrtíková; u chlapcov to boli: 1. Jakubko Jančok, 2. Tadeáško Haring, 3. Matúško Jančok.

V kategórii 7-10 ročných to boli dievčatá: 1. Lenka Žarnovičanová, 2. Emka Prutkayová, 3. Dominika Maslenová; chlapci: 1. Michal Bartfay, 2. Filip Zeleňák, 3. Jozef Šopa.

V kategórii 11-12 ročných boli najlepší: 1. Pavel Zeman, 2. Dominik Kasan, 3. Vika Danková.

Na stupňoch víťazov deti dostali medaily, detské šampanské alebo diplomy. Potom však akcia pokračovala návštevou klubových miestností pod depom. Deti videli dielňu, kde si mladí začínajúci plochodrážnici spolu s mechanikmi pripravujú motorky, videli vitrínu s víťaznými pohármi, navštívili aj kanceláriu SC Žarnovica, kde si mohli vybrať niečo z množstva plagátov, nálepiek, pier, puzzle, ale aj odfotiť sa s pohárom, ktorý získa víťaz Kvalifikácie do Grand Prix v sobotu 11. júna. Všetci veríme, že to bude Martin Vaculík.

Súbežne s akciu plochodrážnikov prebiehala aj dohodnutá akcia futbalistov, ktorí tiež robili súťaže pre deti. Deti tak mohli skúšať zručnosť nielen na bicykli, ale aj na ihrisku s loptou. Aj tu sa ukázalo, že medzi futbalistami a plochodrážnikmi v Žarnovici panujú dobré vzťahy, čo nebýva takou samozrejmosťou na štadiónoch v zahraničí.

Predchádzajúci článokTop places to visit in Slovakia
Ďalší článokKompletné informácie ku Kvalifikácii do Grand Prix
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.