Pohár priateľstva ostal po rokoch v Žarnovici

0
681

Ak by niekto chcel o pár rokov zistiť koľkokrát a kedy pršalo v lete 2022 v Žarnovici, stačí, keď si nájde termíny pretekov SC Žarnovica. Šesť týždňov nezažila Žarnovica poriadny dážď až kým neprišiel víkend 30. a 31. júla. A potom opäť totálne sucho a horúčavy až do víkendu 20. a 21. augusta. No tentoraz sa nič neodvolávalo, ale jazdilo.

Sobota 20. augusta patrila v Žarnovici nielen dažďu, ale aj plochej dráhe. Hodinová búrka dopoludnia neurobila na dráhe vážnejšie škody a dokonca počas dažďa si domáci pretekári aj zatrénovali. Dobrá nálada neopúšťala nikoho, veď dráha bola v 100%-nom stave. Potom však prišiel takmer dvojhodinový dážď okolo obeda. Ten tiež síce neublížil dráhe, ale chmúry sa objavili na tvárach mnohých ľudí, keďže hrozilo, že neprestane pršať. Našťastie sa počasie umúdrilo a na dráhu opäť vybehla čata Speedway Academy doplnená vlajkármi a vedením SC Žarnovica, ktorí metlami doslova vyhnali vodu z dráhy. Samozrejme za dôležitej asistencie perfektného odvodnenia.

Časový plán sa však musel posúvať. O 15.30 hod. bolo rozhodnuté, že sa ide trénovať. Keďže ani počas tréningu nemal nikto z pretekárov problém s plynulou jazdou, o 16.00 hod. mohli začať samotné preteky. Tentoraz však bez nástupu, keďže dažde stále hrozili.

Niekoľko stoviek verných fanúšikov, ktorí do poslednej chvíle verili v odjazdenie pretekov a čakali na tribúnach videlo suverénny výkon dvojice Jakub Valkovič a Mateusz Tudzieź, ktorí reprezentovali žarnovické farby. Obaja kráčali od víťazstva k víťazstvu a jedinú stratu zaznamenali, keď Jakuba predbehol mladý Poliak z Tarnówa Piotr Świercz. No ani to už nič nemenilo v konečnom účtovaní, keď vyhrali s osembodovým náskokom pred Prahou. Praha obhajovala minuloročné víťazstvo. Do Žarnovice poslala svoje najmladšie a najväčšie talenty. Jaroslav Vaníček, či Matouš Kameník už ukázali, že vedia porážať aj tých skúsenejších. Štyri svoje jazdy vyhrali, remizovali iba s Rivne a prehrali so Žarnovicou 1. Na treťom mieste sa nakoniec umiestnili Pardubice. Najstarší účastník pretekov, štyridsiatnik Jaroslav Petrák síce ako jediný dával najavo nesúhlas s jazdením na dráhe po daždi, no aj tak sa stal štvrtým najlepším jednotlivcom pretekov a v dodatkovej jazde o tretie miesto sa vo výjazde z prvej zákruty razantným spôsobom dostal pred tarnowského Świercza. Práve tento mladý pretekár od našich severných susedov a spolu s Mateuszom Gzylom aj zverenec nášho kamaráta Staszeka Burzu, bol druhým najlepším pretekárom dňa. To mu však nepomohlo proti skúsenému Jardovi Petrákovi, keď prehral dodatkovú jazdu o celkové tretie miesto.

Aj napriek tomu, že dráha bola trochu náročnejšia, diváci videli aj pekné jazdy. Keďže išlo hlavne o mladých pretekárov, nechýbali ani pády. Od dva z nich sa postarali Taliani. Tí sa nebojácne púšťali do súbojov, pričom práve v poslednej jazde v súboji s Tarnówom to Niccolo Percotti nezvládol a v zákrute pri depe doslova zoťal Gzyla. Zle vyzerajúci pád sa našťastie zaobišiel iba s odreninami, poničenými motorkami a roztrhnutými nafukovacími mantinelmi, no bez zranení. So záujmom sa sledovali výkony ukrajinského Rivne. Pôvodne mal dvojicu s Michailom Tymoščukom tvoriť Nazar Parnicky, no ten sa zranil deň predtým v Poľsku. Za neho do Žarnovice pricestoval Poliak Szymon Bandur. Michailo Tymoščuk, iba 15-ročný pretekár, štartoval dva týždne predtým v Zlatej trofeji 125 ccm v Pardubiciach a v sobotu 20. augusta sa tento mladíček predstavil iba vo svojich druhých pretekoch na 500 ccm. Jeho poľský kolega sa postaral o jedno prekvapenie. V prvej jazde padol a po nej ohlásil, že nebude v pretekoch pokračovať. Jednu jazdu vynechal, potom si požičal motorku a ďalšiu jazdu vyhral nádherným spôsobom, keď sa z posledného miesta dostal v priebehu jedného kola na prvé a s obrovským náskokom v najlepšom čase dňa vyhral. Takto sa vysporiadal s pražskou dvojicou.

Druhý žarnovický tím tvorila trojica domácich pretekárov. Tak Rastislav Cíferský ako aj Juraj Šuška potrebujú k tomu, aby brali body súperom, odjazdiť čo najviac pretekov. Prekvapením bola však pekná jazda v podaní navrátilca na ovály Adama Čaradu, ktorý skončil s jazdením v sezóne 2016. Vlani začal opäť trénovať a teraz sa prvýkrát po dlhom čase predstavil na štarte pretekov. S piatimi bodmi sa postaral o väčšinu bodov v tíme.

V pôvodnom pláne bolo divákom predstaviť počas nástupu a následne aj vo vložených jazdách členov Speedway Academy. No bohužiaľ prekážkou bolo počasie. A tak aspoň na konci pretekov mohli diváci vidieť ukážkovú jazdu v podaní Lukáša Bartoša a Filipa Kasana.

A keďže išlo o Pohár priateľstva, ktorý má priateľstvo nielen v názve, čakalo večer pre všetkých jazdcov a organizátorov pečené prasiatko so všetkým čo k tomu patrí a aj s priamym tv prenosom z GP Challenge zo škótskeho Glasgowa.

Výsledky:

  1. Žarnovica 1 – 29 (Mateusz Tudzieź 16, Jakub Valkovič 13)
  2. Praha – 21 (Matouš Kameník 11, Jaroslav Vaníček 10)
  3. Pardubice – 20+3 (Jaroslav Petrák 12+3, Jan Jeníček 8)
  4. Tarnów – 20+2 (Piotr Świercz 14+2, Mateusz Gzyl 6)
  5. Lonigo – 17 (Andrea Battaglia 10, Niccolo Percotti 7)
  6. Rivne – 10 (Szymon Bandur 7, Michailo Tymoščuk 3)
  7. Žarnovica 2 – 7 (Adam Čarada 5, Rastislav Cíferský 2, Juraj Šuška 0)
Predchádzajúci článokO Pohár priateľstva zabojuje sedem dvojíc
Ďalší článokKrško žarnovickému tímu neprialo
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.