Pomáhali sme priateľom na Ukrajine

0
773

Nešťastie našich priateľov na Ukrajine je obrovské. Miesto toho, aby si žili bežným životom ako to je napríklad u nás, riešia existenčné otázky a boja sa o svoj život. Agresia z ruskej strany je príčinou ich veľkého utrpenia. A práve v tom utrpení sa aj Speedway Club Žarnovica rozhodol pomôcť bezbranným civilistom utekajúcim z ohrozených oblastí.

Plochodrážny klub v Rivne má s SC Žarnovica blízke vzťahy, ktoré sa vyvíjajú už niekoľko rokov po tom, ako medzi sebou podpísali Memorandum o spolupráci. To sa prejavovalo najmä spoločným založením Pohára priateľstva, ale aj účasťou pretekárov z Rivne na žarnovických pretekoch a opačne. Kontakty sa udržiavali aj delegovaním žarnovických činovníkov na rôzne preteky v Rivne, či dovolenkami strávenými na Ukrajine.

O to väčší smútok zavládol, keď sme sa dopočuli o veľkom nešťastí našich priateľov. Predseda klubu z Rivne Sergej Golovňa nás oslovil s prosbou o konkrétnu pomoc a preto sme neváhali. V stredu 16. marca prebehla zbierka, v rámci ktorej sa v našom klube zbierali hlavne trvanlivé potraviny, drogéria, hygienické potreby, spacáky, deky a podobne. Do zbierky sa zapojili nielen členovia klubu, ale aj niektorí sponzori a fanúšikovia. Jedným z prvých pomáhajúcich bol tréner Ján Daniel, spomedzi jazdcov pomohol Patrik Búri, niekoľko stoviek eur dali na nákup aj pani učiteľky zo žarnovickej cirkevnej ZŠ, peniaze poslala aj Slovenská motocyklová federácia a aj naši priatelia z Maďarska a ďalší. Nakoniec sa podarilo nazbierať tovar a peniaze v hodnote okolo 3 000 eur. V piatok sa mohla naložená dodávka pohnúť smerom na Poľsko. Posledné nákupy ešte prebehli v Ružomberku a v Prešove, kde sa za vyzbierané peniaze kúpili ešte spacáky, karimatky a plienky pre deti. Z dohodnutej cesty na poľsko-ukrajinské hranice nakoniec vzišla dohoda o privezení pomoci do Krosna, kde dočasne prichýlili na plochodrážnom štadióne ukrajinského pretekára Marka Levišina. Tomu v ten deň priviezli motorky a vybavenie z Ukrajiny a prebrali zase pomoc zo Žarnovice a zaviezli do ukrajinského Rivne. Tam poslúži na pomoc pre utečencov z Kyjeva a ďalších vojnou ohrozených oblastí, ktorí sa v bezmocnosti zatiaľ rozhodli ostať vo vlastnej krajine.

Speedway Club Žarnovica týmto ďakuje všetkým, ktorí sa podieľali na spomínanej zbierke a prispeli svojou trochou pomoci ľuďom, čo trpia vojnou. ĎAKUJEME!

Pomoc zo Žarnovice vyložená v depe v Krosne
Pomoc si následne prebrali ukrajinskí priatelia z Rivne
Ing. Jakub Zliechovec, Mgr. Martin Búri a Marko Levišin
Na štadióne v Krosne
Predchádzajúci článokPripravujeme Poľsko-Česko-Slovenské sústredenie
Ďalší článokSpeedway Academy sa poriadne rozrástla
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.