Švédska hviezda zavíta na žarnovické preteky roka

0
375

Švédska motocyklová federácia (SWEMO) ako jedna z prvých zverejnila nasadenie svojich pretekárov do Kvalifikácie do Grand Prix. Slovenských fanúšikov môže tešiť fakt, že 19. mája do Žarnovice vysiela jedného z najlepších plochodrážnikov. Pôjde o favorita nielen na postup, ale aj na víťazstvo v pretekoch. Antonio bude zároveň prvým pretekárom čiernej pleti, ktorý sa v Žarnovici predstaví.

Antonio Lindbäck je rodák z brazílskeho Rio de Janeiro, ktorého si adoptovali švédski rodičia. Bol stálym účastníkom cyklu FIM Speedway Grand Prix v sezónach 2005, 2006, 2007, 2011, 2012, 2013, 2016 a 2017. V minulom roku však z elitného seriálu vypadol a tak ho v ňom v tejto sezóne neuvidíme. A práve o začiatok návratu do FIM Speedway Grand Prix 2019 sa pokúsi Lindbäck v Žarnovici. Lindbäck sa zároveň stal prvým jazdcom tmavej pleti vo Grand Prix.

Populárny Antonio v roku 2004 vyhral Majstrovstvá Európy juniorov do devätnásť rokov. A v tomto roku sa kvalifikoval aj do FIM Speedway Grand Prix. Zároveň v roku 2004 vyhral aj FIM Speedway World Cup s tímom Švédska. V rokoch 2005 a 2006 obsadil vo FIM Speedway Grand Prix desiate miesto. V roku 2007 bol v elitnom cykle posledný, t.j. pätnásty. Dokonca na konci sezóny 2007 po ,,prehrešku“ v súkromnom živote ukončil kariéru. Ale na ovály sa vrátil už v roku 2008 a dobre spravil. V roku 2011 sa vrátil do FIM Speedway Grand Prix, kde obsadil dvanáste miesto, ktoré síce nezaručovalo účasť v nasledujúcom ročníku, ale vynahradil si to víťazstvom v FIM Speedway Grand Prix Challenge vo švédskej Vetlande, kde náš Martin Vaculík obsadil štvrté, t.j. prvé nepostupové miesto do FIM Speedway Grand Prix 2012. Lindbäck tak štartoval v prestížnom seriáli o majstra sveta aj v roku 2012. A táto sezóna mu náramne vyšla. Vyhral počas nej dve veľké ceny (Terenzano, Toruń) a celkovo obsadil v seriáli siedme miesto, ktoré mu zaručilo účasť v Grand Prix aj v roku 2013. Sezóna 2013 mu však nevyšla podľa predstáv. Z Grand Prix vypadol, keď znova obsadil v elitnom cykle posledné – pätnáste miesto. V roku 2015 zopakoval so švédskym národným tímom víťazstvo vo FIM Speedway World Cup, čím Švédi prerušili hegemóniu Poliakov a Dánov. A práve aj na základe tohto výsledku dostal Lindbäck na rok 2016 aj na úkor nášho Martina Vaculíka divokú kartu do FIM Speedway Grand Prix 2016. V sezóne 2016 dosiahol v elitnom cykle celkové siedme miesto, čím vyrovnal svoj rekord z roku 2012. V sezóne 2016 si zaknihoval vo FIM Spedway Grand Prix aj zatiaľ posledné, t.j. tretie víťazstvo, keď triumfoval vo waleskom Cardiffe. V minulom roku obsadil Lindbäck vo FIM Speedway Grand Prix dvanáste miesto a tak z cyklu vypadol. Počas Grand Prix najlepšie zajazdil vo švédskej Malille, kde skončil druhý.

Pre sezónu 2018 má Lindbäck profesionálne kontrakty: Poľsko- GKM Grudziadz, Švédsko- Masarna Avesta. V Žarnovici ešte neštartoval.

Predchádzajúci článokV Ljubljani sme brali siedme a trináste miesto
Ďalší článokExtraligu začíname už v utorok v Prahe