V Rivne sa naši rehabilitovali za Nagyhalász

0
287

Po necelom týždni pokračoval Pohár priateľstva svojim druhým kolom v ukrajinskom Rivne. Žarnovický tím prešiel dvomi zmenami, keď sa svojej účasti zriekli Michal Tomka a aj Jakub Valkovič. Nahradil ich v Žarnovici takmer domáci Poliak Stanislaw Burza. Táto zmena sa priaznivo pretavila do výrazného zlepšenia tímového výsledku.

Rivne privítalo účastníkov medzinárodnej ligy opäť niekoľkotisícovými davmi na štadióne netradične v piatok, nakoľko preteky boli súčasťou osláv nezávislosti Ukrajiny. Z niekoľko tisíc fanúšikov veľká časť prišla povzbudiť svojich pretekárov v krojových košeliach a vytvorili neskutočnú atmosféru, akoby išlo minimálne o titul majstra sveta.

Základom úspechu bol v Rivne pravidelný bodový zisk všetkých členov tímu. Žarnovici sa toto sčasti podarilo. Ďalším predpokladom dobrého výsledku bolo, aby členovia tímu napadali. Na rozdiel od Nagyhalászu, kde mal najviac pádov na rováši náš tím, v Rivne sme boli na opačnom konci. Jediné pošmyknutie mal Janči Mihálik vo ôsmej jazde, no stihol naskočiť na motorku a predbehnúť jedného svojho súpera. V neposlednom rade bola samozrejme bojovnosť a srdce na technickej dráhe, čo našim nechýbalo.

Úvod pretekov ukázal, že šancu vyhrať má aj žarnovický tím. Prvú jazdu vyhral Milen Manev pred Ukrajincom Kovalom, ktorý hnaný domácimi fanúšikmi bol až premotivovaný a neudržal vedenie v jazde, keď jeho chybičku využil náš pretekár a v druhom kole sa dostal do čela. V druhej jazde bod pre Žarnovicu doviezol Ján Mihálik, keď ťažil z pádu v poslednej zákrute Maďara Rolanda Kovácsa. V tretej jazde sa so záludnosťami dráhy zoznamoval David Pacalaj a tak bod na úkor Bárányho bolo jeho maximum. Štvrtá jazda priniesla vzruchu na dráhe, v depe a aj pri vežičke rozhodcu. Pred cieľom tretieho kola spadol dovtedy tretí Petr Chlupáč, no rozhodca zastavil jazdu až, keď ho konkurenti obehli vo výjazde do cieľa posledného kola. Rozhodca nariadil opakovanie jazdy a neakceptoval ani protesty žarnovických. V jazde totiž domácu hviezdu Mielničuka vyučil Staszek Burza a bezpečne vyhral. 71-ročný rozhodca a bývalý skvelý sovietsky reprezentant Grigorij Chlynovskij bol však iného názoru a tak musel Staszek vyhrať aj opakovaný jazdu a opäť dostal Žarnovicu do boja o prvé miesto s jednobodovou stratou na domácich.

V piatej jazde sa ukázal v dobrom svetle David Pacalaj, keď sa v druhom kole dostal cez domáceho Kovala a za plecami Kobrina reprezentujúceho Nagyhalász došiel do cieľa po dva body. V šiestej jazde, kde nás reprezentoval Staszek Burza, padol dvakrát Fedorčuk a jazda bola zastavená. Smolou bolo, že v tom čase viedol Staszek, ktorý v opakovanej jazde došiel do cieľa druhý za bezchybne jazdiacim Lysakom. „Škoda, čakal som, že urobí chybu a stále som bol v strehu, no nestalo sa,“ po jazde zhodnotil svoj výkon Staszek. V ďalšej jazde nebodoval Milen Manev. „Ostal som úplne na štarte. Rozhodca pustil hneď po zelenom svetle pásku a to som nečakal,“ povedal po jazde Milen. Vo ôsmej jazde prišlo ďalšie vzrušenie. Jazdu bezpečne viedol Mielničuk pred stále dobiedzajúcim Kvěchom. Janči Mihálik bol tretí, keď sa zošmykol, no okmažite nasadol a pokračoval v jazde, aby stihol dobehnúť ešte Prisažnuka. To ich už ale o kolo dobiehala spomínaná vedúca dvojica. Po prejdení cieľom tretieho kola náhle ubral Mielničuk, čo využil Kvěch a ujal sa vedenia a zvíťazil. Mielničuk síce vzápätí opäť pridal no druhé miesto bolo pre neho konečným. Hneď po skončení jazdy však za veľkej podpory fanúšikov, ktorí skandovali jeho meno zamieril k vežičke rozhodcu, aby si tam s ním vymenil rozčúlene názory. Domáci pretekár si totiž myslel, že prešiel cieľom štvrtého kola a nie tretieho, keďže tesne pred ním bol vtedy posledný Prisažnuk. No skutočnosť bola taká, ako ju zhodnotil správne rozhodca. Fanúšikov to však nezaujímalo a naďalej skandovali Mielničukove meno.

V deviatej jazde trochu nečakane až na treťom mieste došiel do cieľa Burza, čím sa bodovo vzdialili Ukrajinci na prvom mieste a ako sa neskôr ukázalo aj natrvalo a pražský tím sa bodovo vyrovnal nášmu. To však v desiatej jazde zavelil do útoku David. Po perfektnom štarte celé štyri kolá odolával domácemu Lysakovi, mohutne podporovanému hádam každým na štadióne. Potom však prišli opäť jednobodové zápisy Jančiho Mihálika a Maneva a v trinástej jazde dokonca nula v podaní druhého menovaného. To už opäť pražský tím dorovnal náš žarnovický. Veľa však napravil v ďalšej jazde Janči, keď konečne skvele odštartoval a peknou jazdou na druhom mieste doviezol dva body do cieľa. V ďalšej jazde vyučoval Staszek Burza, ktorý nedal šancu dravo jazdiacemu Levišinovi a vyhral. K tomu pridal dva body David, keď došiel druhý do cieľa šestnástej jazdy.

V nasadzovacích jazdách sa malo rozhodnúť o poradí na stupňoch víťazov. Po treťom mieste Davida a poruche Jančiho, sa Praha opäť bodovo vyrovnala s našim tímom. To však prišla na rad devätnásta jazda. Po páde odstúpil Fedorčuk a v treťom kole na bezpečnom prvom mieste mal pád Levišin. Opakovanú jazdu bez problémov vyhral Manev. Posledná jazda sa niesla v duchu diktátu Staszka Burzu, ktorý tak s konečnou platnosťou zabezpečil druhé miesto pre Žarnovicu.

Vyhlasovanie najlepších sa už konalo za stále väčšej tmy, no dav fanúšikov si to dokonale užil v bezprostrednej blízkosti stupňov víťazov a jazdci mali problém sa vôbec pohnúť. „Ja sa už nevládzem usmievať. Bolia ma líca,“ utekal po asi 100x fotení David.

Preteky ukázali, že nášmu tímu nechýbalo srdce a dokázali pekne zajazdiť na dráhe, kde ich súperi padali. Rekordérom bol Nazar Fedorčuk, ktorý mal vypomáhať Prahe, no vo svojich piatich jazdách sedemkrát padol a ani raz nedošiel do cieľa.

Výsledky:

Rivne 41 (Stanislav Mielničuk 13, Marko Levišin 11, Vitalij Lysak 11, Vitalij Koval 6, Nazar Tkačuk NS)

Žarnovica 33 (Stanislaw Burza 12, David Pacalaj 9, Milen Manev 7, Ján Mihálik 5)

Praha 29 (Jan Kvěch 12, Filip Hájek 9, Petr Chlupáč 8, Nazar Fedorčuk 0)

Nagyhalász 16 (Andrij Kobrin 9, Roland Kovács 3, Márk Bárány 3, Denis Prisažnuk 1)

Náš tím

Tradičné privítanie na Ukrajine

Fedorčuk začína…

Staszek vyučuje

David v akcii

Milen Manev uniká pred pádom Bárányho

Na štarte Milen medzi súpermi

Domáca hviezda Mielničuk

Staszek pred Levišinom

 

David naháňa pražského pretekára

 

David

Ján Mihálik na štarte so úspermi

Levšinov pád pomohol Manevovi vyhrať jazdu

Manev uniká

Staszkov parádny štart v poslednej jazde

Predchádzajúci článokMartin Vaculík vyhral Grand Prix Gorzówa!!!
Ďalší článokPodporil nás Expodom
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.