V Žarnovici vyučovali svetové plochodrážne hviezdy

0
312

V piatok bola žarnovická plochá dráha svedkom veľkého tréningu, ktorého sa zúčastnili dve desiatky jazdcov a začiatočníkov rôznych úrovní. Možnosť jazdy pod dozorom jazdcov svetovej plochodrážnej špičky využili takmer všetci domáci pretekári a depo bolo zaplnené takmer po okraj.

Tréning trvajúci vyše štyroch hodín mal netradičné obsadenie. Okrem domácich pretekárov a žarnovickej Speedway Academy vedenej Jánom Danielom, zavítal na náš štadión Janusz Kolodziej so svojou plochodrážnou škôlkou, nechýbal ani Martin Vaculík a skvelý pretekár a zároveň tuner motorov žarnovických a mnohých poľských plochodrážnikov Stanislaw Burza. Všetci títo nešetrili radami. Boli to štyri hodiny teórie v depe a hneď aj praxe na dráhe. Maťo, Janusz, či Staszek nemali problém radiť všetkým, od jazdcov až po chalanov, ktorí majú za sebou len pár tréningov. Výborným nápadom bolo aj to, že niektorým chalanom, ktorým robí motory Staszek Burza, on sám nasadol na motorky, ponastavoval ich a ukázal im ako využiť silu motorov naplno na dráhe. Zaujímavým tiež bolo meranie si síl žarnovickej plochodrážnej školy s tou Januszovou. Aj tu sa ukazovalo, ako je potrebné popracovať na štartoch. Tie vyzneli o niečo lepšie pre poľských hostí, no prvá zákruta patrila zase domácim. V polovici tréningu bola takmer polhodinová prestávka, kedy sa všetci presunuli do priestorov klubu, kde opäť Maťo Vaculík, Janusz Kolodziej, Staszek Burza a tréner Ján Daniel chlapcom vysvetľovali ako zabojovať proti ich slabine – horším štartom. Bolo toho veľa, čo títo majstri ľavých zákrut odovzdali našim mladíkom. Záverom treba dodať, že opäť je len na nich, čo si vezmú k srdcu a ako dokážu využiť cenné rady tých najlepších.

Priateľská atmosféra v depe a kamarátsky prístup Janusza Kolodzieja viedol k dohode o ďalších tréningoch jeho škôlky na žarnovickom ovále ešte v priebehu prázdnin. Ruku k dielu priložil aj Maťo Vaculík, ktorý tiež prisľúbil väčšiu angažovanosť.

Dve najväčšie hviezdy piatkového popoludnia

Prax na dráhe…

Teória v klube…

Predchádzajúci článokPoľská hviezda zavíta so svojou plochodrážnou škôlkou do Žarnovice
Ďalší článokV Malej Lehote sa medzi traktory dostali aj plochodrážne motorky
mm
Predseda Speedway Clubu, dlhodobý autor článkov zo sveta plochej dráhy.