Zdeněk Holub si do Čiech odviezol slovenský titul

0
387

V nedeľu 8. apríla začala plochodrážna sezóna v Žarnovici prvými pretekmi, ktorými boli Medzinárodné majstrovstvá Slovenska a 18. ročník Memoriálu Ladislava Eliáša. Tie už tradične zorganizoval Speedway Club Žarnovica v spolupráci s Mestom Žarnovica a ďalšími desiatkami sponzorov. Preteky ponúkli množstvo súbojov, predbiehacích manévrov a aj niekoľko pádov, čo udržiavalo divákov v napätí. Z víťazstva sa trochu prekvapujúco tešil Zdenek Holub.

Svoj titul z minulého roku nemohol pre povinnosti v poľskej Ekstralige obhajovať Martin Vaculík. Oproti pôvodne avizovanej štartovnej listine vypadli organizátorovi pred pretekmi aj ďalší adepti na titul a to Poliak Stanislaw Burza a Dán Kenneth Kruse Hansen, obaja zo zdravotných dôvodov a Argentínčan Facundo Abin, ktorému jeho federácia nevydala povolenie k štartu. Napriek tomu Speedway Club zabezpečil pestrú štartovnú listinu, v ktorej bola kvalitatívne vyrovnaná veľká časť pretekárov čo sa ukázalo aj v záverečných bojoch o samotný titul.

Všetko začalo nástupom pred hlavnou tribúnou, kde sa nakoniec zhromaždilo 26 pretekárov z dvanástich krajín. Nástup sa niesol v duchu slávnostnom aj vďaka udeleniu čestného členstva v Speedway Clube Žarnovica pre bývalého prezidenta SMF Dr. Petra Smižíka, ktorý pomohol slovenskej plochej dráhe dostať sa na miesto, ktoré jej patrí.

Najväčším favoritom pretekov mal byť Rus Renat Gafurov, ktorý v roku 2012 okúsil ako chutí slovenský titul. Gafurov však nezačal ideálne. V prvej jazde finišoval druhý, keď výborný štart predviedol Maďar Norbert Magosi a Gafurov musel ratovať aspoň druhé miesto, keď predbehol krajana Marka Kariona. V druhej jazde v pozitívnom slova zmysle šokoval David Pacalaj, ktorý za túto jazdu a druhé miesto inkasoval tri body, keď nad jeho sily bol len neskorší víťaz Zdeněk Holub, naopak Pacalaj sa statočne ubránil útokom, najskôr Poliaka Marcina Rempalu a neskôr Čecha Ondřeja Smetanu. V tretej jazde najprv predviedol letmý štart Ukrajinec Andrij Kobrin. Potom sa jazda musela opakovať pre pád Tabaku po kontakte s Patrikom Búrim. Reštart nevyšiel ani na tretí pokus, keď opäť pre pád bola jazda prerušená. Tentokrát však bol za predčasné prerušenie jazdy vinou svojho pádu vylúčený domáci Patrik Búri. Až na štvrtýkrát odštartovanú a úspešne dokončenú jazdu vyhral ďalší Maďar József Tabaka. V štvrtej jazde tiež nebola núdza o dramatické okamihy. Čech Martin Málek celé štyri kolá naháňal Lotyša Elvisa Avguceviča, ktorý napokon v poslednej zákrute predviedol krkolomný pád a kým sa Málek tešil z víťazstva, Lotyša nakladali do sanitky. Po skončení pretekov bol však už opäť na štadióne bez vážnejších zranení. V piatej jazde sa po výjazde z prvej zákruty okolo Ukrajinca Stanislava Mielničuka predral Slovinec Matic Ivačič, ktorý jazdu aj vyhral.

V šiestej jazde Gafurov naplnil papierové predpoklady a vyhral ju. V siedmej jazde si druhé víťazstvo pripísal Ivačič. Vo ôsmej jazde, v druhej zákrute spadol Patrik Mikel za čo bol vylúčený. Čo však bolo horšie pre neho, vinou tohto pádu musel odstúpiť z ďalšej časti pretekov. V deviatej jazde ,,predviedol“ takzvanú sviečku domáci debutant Michal Danko. Stihol však motorku ,,upratať“ do bezpečia, aby jazda nebola prerušená. Víťazom jazdy sa stal Karion. No za jeho plecami zvádzali v úvode pekný súboj ostrieľaný Martin Málek s našim Davidom Pacalajom. Nakoniec víťazne zo súboja vyšiel skúsenejší. Po desiatej jazde sme mali dvoch doposiaľ neporazených jazdcov, keď ku Ivačičovi sa pridal aj Tabaka.

Jedenástu jazdu ovládol systémom štart – cieľ favorit Gafurov, ktorý nechal za sebou aj dovtedy neporazeného Tabaku. V dvanástej jazde sa na víťaznú vlnu vrátil Magosi. V trinástej jazde diváci videli perfektný štart Patrika Búriho, ktorý však hrozivo padol po kontakte s Ivačičom v prvej zákrute. Jazda sa opakovala v pätici. A Patrik predviedol výborný štart aj v opakovanej jazde, ktorú napokon aj vyhral. Naopak o punc neporaziteľnosti prišiel Ivačič, ktorý finišoval až tretí. Vďaka víťazstvu v štrnástej jazde sa na métu jedenásť bodov okrem Gafurova a Tabaku dostal aj Málek, za jeho plecami sa však odohrával tri kolá trvajúci súboj na ostrie noža medzi jeho krajanom Martinom Gavendom a domácim juniorom Jakubom Valkovičom. Aj tu však nakoniec vyhrala skúsenosť nad mladou dravosťou, no okulahodiaci súboj patril medzi tie najkrajšie v pretekoch. V pätnástej jazde všetci fandili Davidovi. Ten však dobre neodštartoval a finišoval až štvrtý, keď jazdu vyhral Mielničuk. Šestnásta jazda opäť priniesla víťazstvo Gafurova pred priamym konkurentom a najväčším prekvapením pretekov Ivačičom. Sedemnásta jazda priniesla víťazstvo Holuba. V osemnástej jazde opäť triumfoval Magosi pred domácim Patrikom Búrim, ktorý sa v druhej polovici pretekov poriadne zlepšil, čo bolo vidieť najmä na vynikajúcich štartoch. Dobrý štart mal aj David Pacalaj, no tak Patrik ako aj Magosi sa cez neho dostali už z výjazdu prvej zákruty. V devätnástej jazde videli diváci víťazstvo Tabaku. Zaujímavejšie to však bolo za jeho plecami, keď Málek v snahe predbehnúť krajana Smetanu, klesol až na štvrté miesto za Bulhara Milena Maneva. Dvadsiata jazda priniesla asi najkrajší súboj dňa, kedy si to o prvé miesto rozdali Rempala a Mielničuk. Aj napriek neustálym atakom Mielničuka, víťazstvo uhájil pre seba Poliak.

Víťazstvo Gafurova v dvadsiatej prvej jazde znamenalo aj jeho víťazstvo v základnej časti pretekov, ale aj v Memoriáli Ladislava Eliáša. V dvadsiatej druhej jazde si víťazstvom finále zabezpečil Holub. V dvadsiatej tretej jazde Patrik Búri dovtedy naháňal Maneva, až kým ho v poslednom kole nepredbehol. O niečo podobné sa za nimi snažil Jakub Valkovič, no nakoniec sa mu Ukrajinca Vitalija Laka nepodarilo predbehnúť. Dvadsiata štvrtá jazda bola kľúčová z hľadiska postupu do finále, keďže sa v tejto jazde stretla pätica jazdcov, medzi ktorou bol minimálny bodový rozdiel. Jazdu vyhral a finále si zabezpečil Ivačič, rovnako finále si zabezpečil aj tretí Magosi. Ani druhé miesto v tejto jazde na finále naopak nestačilo Kobrinovi. Z hry o titul majstra Slovenska vypadli aj v jazde štvrtý Málek a jazdu nedokončiaci Rempala. Dvadsiata piata jazda znamenala vďaka víťazstvu v nej, aj finále pre Mielničuka.  Smolu mal domáci Patrik Búri, ktorý skončil tesne pred šesťčlenným finále, na siedmom mieste so štrnástimi bodmi. Na finále mu chýbali dva body, resp. o finále prišiel vinou nuly z prvej jazdy. Ďalší z domácich odchovancov David Pacalaj naopak dobre začal, ale neskôr sa mu už tak nedarilo a obsadil konečné trináste miesto s desiatimi bodmi čo v pomerne kvalitnej konkurencii nie je pre 16-ročného juniora zlé. Jakub Valkovič skončil osemnásty so siedmimi bodmi, Ján Mihálik dvadsiaty so štyrmi bodmi a posledného z domácich odchovancov Michala Danka klasifikovali na dvadsiatom piatom mieste, keď ani jednu so svojich troch jázd, v ktorých štartoval, nedokončil.

Finále bolo kapitolou samou o sebe. Do čela šiel Gafurov po raketovom štarte. Jazda však bola prerušená, keď jeho štart bol označený za letmý. Reštart jazdy Gafurovovi nevyšiel a jazdu vzdal. Naopak do čela išiel Holub, ktorý si víťazstvo postrážil až do cieľa. Druhý napokon skončil Mielničuk, ktorý o toto miesto pripravil pekným manévrom tretieho Magosiho. Gafurov napokon finálovú jazdu ani nedokončil a tak mu ostalo ,,len“ víťazstvo v Memoriáli Ladislava Eliáša, v ktorom triumfoval pred Tabakom a Ivačičom.

Za zmienku stojí určite aj výkon druhého náhradníka (ktorý sa v máloktorých pretekoch dostane do akcie), 65-ročného rakúskeho veterána v slovenských službách, Antona Wannaseka, ktorý rok nesedel na motorke a bez tréningu dokázal v pohode odjazdiť svoje štyri jazdy, pričom hneď v tej prvej bol zo štartu do nájazdu prvej zákruty prvý.

Výsledky:

1. Zdeněk Holub, Česká republika; 2. Stanislav Mielničuk, Ukrajina; 3. Norbert Magosi, Maďarsko; 4. József Tabaka, Maďarsko; 5. Matic Ivačič, Slovinsko; 6. Renat Gafurov, Rusko; 7. Patrik Búri, Slovensko; 8. Andrij Kobrin, Ukrajina (licencia SMF); 9. Martin Málek, Česká republika; 10. Ronny Weis, Nemecko; 11. Marcin Rempala, Poľsko; 12. Ondřej Smetana, Česká republika; 13. David Pacalaj, Slovensko; 14. Martin Gavenda, Česká republika; 15. Mark Karion, Rusko; 16. Milen Manev, Bulharsko (licencia SMF); 17. Vitalij Lysak, Ukrajina; 18. Jakub Valkovič, Slovensko; 19. Niklas Säyriö, Fínsko; 20. Ján Mihálik, Slovensko; 21. Richard Geyer, Nemecko; 22. András Moldvai, Maďarsko; 23. Anton Wannasek, Rakúsko (licencia SMF); 24. Patrik Mikel, Česká republika; 25. Michal Danko, Slovensko; 26. Elvis Avgucevič, Lotyšsko

 

Predchádzajúci článokInformácie k Medzinárodným majstrovstvám Slovenska
Ďalší článokUž o mesiac sa do Žarnovice dostaví svetová plochodrážna elita